منو

مزایای پیشگیری و درمان زودهنگام

 
 
 

مزایای پیشگیری و درمانهای زودهنگام:

 دندانهای کودکان به مانند بزرگسالان وظایف عمده ای بر عهده دارند که این وظایف بخشی از مراحل رشدی و زندگی کودکان است . دندانهای شیری کودکان ۴ نقش اساسی  ؛ تغذیه ، زیبایی ، تکلم و راهنمایی مسیر رویشی دندانهای دائمی را بر عهده دارند.

 

 

درصورتی که دندانهای شیری دچار پوسیدگی و بیماری گردند مستقیما بر روی عملکرد وتغذیه و زیبایی کودک  وهمچنین دندان های دایمی در آینده تاثیر می گذارد  چنانچه دندان کودک دچار پوسیدگی های شدید گردد علاوه بر آنکه وی از تغذیه مناسب و مطلوب محروم میگردد بعلت ظاهر نامناسب دچار کاهش اعتماد به نفس در مواجهه با هم سن وسالان خود خواهد شد زیرا احساس نقص و عدم هماهنگی با سایر کودکان وی را از فعالیت های گروهی و حضور فعال در جمع باز خواهد داشت.

 

علاوه بر آن از دست دادن زودتر از موقع دندان های شیری میتواند باعث از بین رفتن فضای دندانهای دائمی جایگزین و بسته شدن فضای این دندانها توسط دندانهای مجاور و ایجاد بهم ریختگی دندانی و مشکلات ارتودنسی گردد.  در حالی که پیشگیری از بروز بیماری ودرمان های زود هنگام در صورت بروز ضایعه، میتواند از ایجاد این مشکلات و ناراحتی های بعدی کودک جلوگیری نماید.

 

لکه های سفید روی دندان های کودک:

لکه های سفید، می توانند یکی از اولین علائم پوسیدگی دندان در کودکان باشند. این لکه ها اغلب در امتداد خط لثه ظاهر می شوند و معمولاً کم رنگ هستند. اگر پوسیدگی ادامه یابد ، این نقاط در نهایت به رنگ قهوه ای یا زرد روشن در خواهند آمد.
خبر خوب این است که ، در این مرحله که لکه ها هنوز سفید هستند، روند پوسیدگی برگشت پذیر است. در صورت مشاهده این لکه ها روی دندان فرزندتان، به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک شما به احتمال زیاد پس از تمیز کردن پلاک از روی دندان، از موادی مانند وارنیش فلوراید برای برگرداندن روند پوسیدگی استفاده خواهد کرد.

در مطالعه جدیدی که بر روی کودکان ۵ ساله (پیش دبستانی) انجام گرفته، دوعامل زیر به عنوان فاکتورهای مهمی در افزایش پوسیدگی های دندانی معرفی شده است:
– كمتر از دو بار مسواك زدن در روز
– دشواری رعایت مسواک زدن، زمانی که کودک در مهد حضور دارد
بنابراین علاوه بر اینکه والدین در این سن باید توجه بیشتری به مسواک زدن کودک داشته باشند، لازم است که مربیان مهدکودک نیز با توجه ویژه به مسواک زدن کودک در ساعات حضور او در مهدکودک و مدرسه، در اجرای مسواک زدن صحیح برای کودک و نهادینه سازی این رفتار نقش داشته باشند.

بازگشت

 

روشهای پیشگیرانه:

نظیر کنترل تغذیه ، بهداشت دهان ودندان و فلوراید تراپی و فیشور سیلنت تراپی باعث میگردند که محیط دهان عاری ازبیماری گردد،  و در صورتی که در مراحل ابتدایی بروز پوسیدگی ، درمانهای لازم صورت گیرد کودک از ناراحتی ناشی از درمانهای پیچیده تر رها می شود.

 

 

برای مثال درمان فلوراید تراپی که بخشی از روشهای پایه ای پیشگیری در دندانپزشکی کودکان است باعث افزایش استحکام و مقاومت دندان نسبت به بروز پوسیدگی میگردد و در مواقعی که پوسیدگی ایجاد شد از سرعت گسترش آن می کاهد.
برای نیل به این منظور باید از ابتدای کودکی نسبت به ویزیت های منظم دوره ای و مراقبتهای پیشگیرانه جهت سلامتی دهان و دندان کودک اقدام نمود.

 

بازگشت


هدف از مراقبتهای دندانپزشکی کودکان در درجه اول پیشگیری است. ویزیت و درمانهای زودهنگام در کودکان از بروز بسیاری از نارسایی های دهان ودندان از جمله پوسیدگی های زودرس کودکی و بی نظمی های شدید دندانی در دوران دبستان جلوگیری می کند.

 

چنانچه در مراحل اولیه رویش دندان اطلاعات پیشگیری توسط والدین از دندانپزشک اخذ گردد امکان رعایت بهداشت کودک و کنترل تغذیه مناسب جهت وی بیشتر خواهد بود،همچنین در صورتی که پوسیدگی های زودهنگام در دهان کودک مشاهده گردد درمان ساده تر و کم هزینه تر خواهد بود و با درمانهایی نظیر فلوراید تراپی و شیارپوش (فیشورسیلنت)  می توان امید داشتن دندانهای سالم برای کودک را افزایش داد،

❌در غیر اینصورت بروز پوسیدگی های زود هنگام علاوه بر ایجاد ظاهری نازیبا برای کودک باعث ایجاد مشکلات تغذیه ای به علت عدم امکان جویدن مناسب و درد و عفونت در دهان کودک می گردد که سرانجامی جز از دست دادن دندانها و بی نظمی دندانهای دائمی جایگزین شونده را نخواهد داشت.

 

فرصتی که دندانپزشک برای انجام معاینه زود هنگام و توصیه و مشورت با والدین در زمان کودکی بیمار دارد عنصر کلیدی در رسیدن به اهداف پیشگیری از مشکلات دندان و تداوم سلامت دهان است.

بازگشت

 

چهار باور خرافی در مورد دندان شیری:

۱. دندان های شیری مهم نیستند:‌
اگرچه دندان های شیری سرانجام می افتند،‌ برای بهداشت دهان کودک بسیار مهم هستند. این دندان ها نه تنها جا را برای رشد صاف دندان های اصلی حفظ می کنند، هم چنین کمک می کنند تا ساختار صورت درست رشد کند و کودک تغذیه درستی داشته باشد و مواد مغذی مناسب را دریافت کند.

 

۲. خرابی دندان های شیری مهم نیست:
شاید شنیده باشید که دندان های بچه های کم سن اصلا خراب نمی شود، ‌یا اگر خرابی هم وجود داشته باشد، اهمیت چندانی ندارد. اما شایعات درست نیستند. کرم خوردگی نه تنها دردناک است، می تواند باعث باد کردن لثه و حتی عفونت شود، ضمن این که کودکانی که دندان های شیری شان خراب شده،۳ برابر بیش تر در خطر خراب شدن دندان های اصلی شان هستند.

 

۳. لازم نیست دندان‌های کودک را مسواک بزنید یا نخ دندان بکشید:
باید حتی قبل از درآمدن اولین دندان کودک، برایش مسواک بزنید. از یک پارچه نرم و مرطوب یا گاز استفاده کنید و روی لثه های او بکشید تا باکتری های آن را کم کنید و مانع از کرم خوردگی در آینده شوید. وقتی هم دندان ها درآمدند، کمک کنید تا کودک به دو بار مسواک زدن در روز با مقدار بسیار کمی خمیر دندان و هم چنین نخ دندان کشیدن عادت کند.

 

۴. لازم نیست کودک را به دندان‌پزشکی ببرید:
این یک برداشت غلط رایح است که می گویند، نیازی نیست کودک را قبل از ۳ سالگی یا قبل از درآمدن هر ۲۰ دندان شیری اش به دندان‌پزشکی ببرید. کارشناسان توصیه می کنند، بچه ها را بعد از درآمدن اولین دندان یا دست کم در سن یک سالگی به دندان‌پزشکی ببرید. بررسی های زودهنگام می تواند منجر به شناسایی هرگونه خرابی یا مشکل دیگری شود.

 

فیشورسیلانت (شیارپوش) برای کدام کودکان بیشتر تجویز می شود؟
بیشتر کودکان و نوجوانان به محض شروع رویش دندان های دائمی ، کاندیداهای خوبی برای فیشورسیلانت هستند.
دندان های آسیای دائمی کودکان از اولین دندان های دائمی هستند که رویش می یابند. به محض شروع به رویش آسیاهای دائمی، بیشترین سود از فیشورسیلانت حاصل می شود. این زمان معمولاً برای اولین دندانهای آسیا حدود شش سالگی و برای آسیای دوم حدود ۱۲ سالگی است.
– کودکان یا نوجوانانی که دارای دندانهای آسیای دائمی هستند که هنوز فیشورسیلانت نشده اند نیز می توانند از این تکنیک پیشگیرانه بهره ببرند.

 

مطالب مرتبط :

مزایای درمان‌های زودهنگام ارتودنسی

 
 

 

 

هیچ نظری وجود ندارد