منو

اولین ویزیت

در گذشته به دلیل عدم توانایی ارتباط بین دندانپزشک و بیمار خردسال و دلایل رفتاری ، مشکل سن شروع درمان، مسئله مهمی به شمار می رفت . به همین دلیل سن مرسوم اولین ملاقات دندانپزشکی ، سه سالگی یا پس از آن بود. در حال حاضر با بلوغ فکری جامعه در زمینه پیشگیری برای بیماران خردسال ، این سن برای شروع خدمات پیشگیری مناسب بسیار بالا به نظر می رسد و لذا تاکید بر انجام ملاقاتهای روتین دندانپزشکی در یک سالگی و یا حتی قبل از آن می شود . با کودک باید متفاوت از بالغین رفتار کرد و در واقع شیوه های کنترل رفتاری به شدت به سن وابسته اند .

اولین ویزیت در کودکان دکتر محاوری

 

کودکان یکی از بزرگترین منابع جهان هستند ، آنها امید آینده می باشند . یک کودک سالم برای دنیایی بهتر ، امید بهتری نسبت به یک کودک بیمار است یک دهان سالم با وجود تمام دندانها و نظم دندانی با ثبات و زیبا همگی جزء اهداف است که باید در پیشبرد و دستیابی آن برای کودک تلاش کنیم . در نتیجه امروزه سلامت دندانی هر کودکی بی توجه به ملیت ، نژاد و مکان جغرافیایی او، مساله ای مورد توجه برای جامعه جهانی دندانپزشکی بشمار میرود .

 

 

 

 

در طرح جامع پیشگیری از بیماری های دهان و دندان نه تنها پرسنل دندانپزشکی ، بلکه کودکان و والدین آنها و هر فرد علاقه مند و مسئولین سلامت کودک نیز سهیم هستند . این طرح باید در فاصله کوتاهی پس از بارداری و قبل از شروع بیماری های دهان آغاز گشته و باید بر پایه منظمی که مطمئن شویم فاکتورهای خطر خیلی زود برای بیماری های دهان شناخته شده و بطور موثری در سرتاسر حاملگی ،نوزادی ، کودکی و نوجوانی با آنها رفتار می شود ، ادامه یابند .

 

 

 

مشورت در دوران قبل از تولد و رژیم غذایی مناسب و تغذیه صحیح مادر باردار:

بیش از یک قرن است که پزشکان به اهمیت مشورت در دوران قبل از تولد و مراقبت از مادر باردار پی برده اند . در تحقیقات اخیر ثابت شده است که بین وجود بیماری لثه مادر در هفته های ۲۱ تا ۲۴ بارداری و تولدهای زودرس و بیماری پریو در زمان وضع حمل و پره اکلامپسی و بین میزان میکرب پوسیدگی زا در مادران و تجربه پوسیدگی در فرزندانشان ارتباط نزدیکی وجود دارد . بدین سبب توجه به سلامت دهانی زنان در دوران بارداری بسیار با اهمیت است و برای این کار باید مشاوره در دوران قبل از تولد انجام شود . این مشاوره مستقیما مرتبط با سلامت و تکامل دهان نوزاد است .

 

رژیم غذایی مناسب و تغذیه صحیح مادر باردار، در سلامت آینده دندان‌های کودک نقش دارد.
رژیم غذایی مادران باردار باید حاوی مقادیر کافی کلسیم، فسفر و ویتامین‌ها باشد. همچنین مصرف مقادیر مناسب میوه، سبزیجات، عدس و گوشت سفید نیز به این افراد توصیه می‌شود.
در دوران بارداری باید از مصرف الکل، سیگار، کافئین و قرص‌های خواب‌آور خودداری کرد و برای استفاده از هرگونه دارو با پزشک معالج مشورت نمود، چراکه این مواد و داروها به ویژه در سه ماهه اول بارداری اثرات نامطلوبی بر جنین دارند. به عنوان مثال داروی تتراسایکلین با اثر مستقیم بر ساختمان مینای در حال تشکیل، باعث تغییر رنگ و لکه لکه شدن آن شده و دندان را مستعد پوسیدگی پس از رویش می‌نماید.

 

مشورت در دوران قبل از تولد

 

اولین ویزیت :  رویش دندانهای کودک از حدود ۶ ماهگی آغاز می‌شود اما گاهی برخی نوزادان با یک یا دو دندان نیز متولد می‌شوند. زمان و نحوه رویش دندان در همه کودکان یکسان نیست و معمولاً با گریه و بی‌قراری کودک همراه است.

 

 

اولین ویزیت در کودکان نوپا دکتر محاوری

 

 

در این حالت، جویدن اجسام سفت و تمیز توسط کودک و ماساژ ملایم لثه ها با تکه فلزی سرد مانند پشت قاشق چایخوری در کاهش ناآرامی او مفید است.  کودک بهتر است از هنگام تولد تا قبل از یک سالگی به دندانپزشک مراجعه نماید تا توصیه های لازم در خصوص روشهای تغذیه ای و بهداشت دهان صورت گیرد. در این سن در صورت لزوم می توان نسبت به بر طرف کردن لکه های رنگی و جرم های بالای و زیر لثه ای اقدام نمود.بعد از یک سالگی کودک، انجام درمان فلوراید تراپی موضعی در فواصل هر ۶ ماه یک بار توصیه می شود.

 

 

اولین ویزیت

 

 

در سنین ۲-۶ سالگی علاوه بر ادامه درمان فلوراید تراپی ، انجام درمانهای  فیشورسیلنت تراپی دندانهای شیری  در صورت لزوم توصیه میشود.در این سن در صورت لزوم گرفتن رادیو گرافی های دندانپزشکی بلا مانع است.

 

 

در حدود سنین ۷-۶ سالگی همزمان با رویش دندانهای قدامی دائمی و آسیای بزرگ اول،علاوه بر درمان فیشورسیلنت دندانهای دائمی، باید کودک جهت ارزیابی و کشف بیماری های لثه توسط دندانپزشک مورد ارزیابی قرار گیرد.

 

 

اولین ویزیت

 

 

کودکانی که به دلایلی نقص سیستم ایمنی دارند، بیشتر در معرض خطر از دست دادن زود هنگام استخوان حمایت کننده دندان قرار داشته و باید بیشتر مورد مراقبت قرار گیرند. دندانپزشکان به ویژه متخصصین اطفال مایلند پیش از تولد کودک با والدینی که در انتظار تولد کودکشان هستند مشاوره داشته باشند زیرا بحث و مشاوره مادران باردار در مورد اهمیت تغذیه خوب دوران بارداری و اعمالی که بر سلامت عمومی و دندانی کودک آینده تاثیر گذار است، عملی مناسب و مفید است. مراقبت از سلامت دهانی نوزادان پایه و اساس مراقبتهای دندانی برای تمام طول عمر میباشد و معاینات دهانی منظم و اخذ راهنمایی های لازم از دندانپزشک در دوران نوزادی و کودکی میتواند شانس رهایی از بیماری های دهانی قابل پیشگیری برای تمام عمر را بیشتر کند .

 

مصرف خوراکی آنتی بیوتیک تتراسیکلین در دوران بارداری میتواند باعث تغییر رنگ دندانهای شیری و بروز لکه های تیره و عدم تشکیل مناسب بافت سخت دندان شود. مادران باردار باید به اهمیت ملاقات با دندانپزشک واقف باشند و نسبت به ترمیم پوسیدگی های دندانی خود اقدام نمایند. وجود پوسیدگی های دندانی فعال در مادر میتواند باعث انتقال آن به نوزاد شود و این امر مسئول گسترش ضایعات پوسیدگی در سنین بسیار پایین است. مراقبت از سلامت دهانی نوزادان در حالت ایده آ ل میتواند با مشاوره سلامت دهانی با پدر و مادر قبل از تولد کودک آغاز شود و اولین ملاقات برای ارزیابی اولیه دهان کودک باید پس از رویش اولین دندان شیری و قبل از یک سالگی صورت گیرد.

لازم است دندانپزشک معاینه دهانی برای نوزادان را در هر سنی حتی اوایل زندگی انجام دهد و توصیه میشود هر زمان که والدین با پزشک کودک برای پرسیدن سوالاتی در مورد تظاهراتی در بافتهای دهانی نوزاد تماس گرفتند معاینه کودک انجام گردد.حتی هنگامی که هیچ مشکل شناخته شده ای وجود ندارد اولین جلسه ملاقات دندانپزشک و معاینه کودک باید حداکثر تا یک سالگی صورت گیرد.این ملاقات دندانپزشکی زود هنگام دندانپزشک و والدین را قادر میسازد تا پیش از اینکه هر گونه مشکل جدی ایجاد شود در مورد روشهای بهره گیری از سلامت دهانی عالی بحث و مشاوره داشته باشند.

 

 

 

عموما معاینه دهانی مناسب برای نوزادان ساده و خیلی سریع انجام میشود ولی همین معاینه میتواند اولین قدم مهم به سمت سلامت دهانی عالی برای یک عمر باشد. هنگام معاینه دهانی نوزاد، والدین باید کودک خود را به آرامی مهار کنند و گریه کردن در حین انجام معاینه برای کودک طبیعی است. نوزاد در روی پای یکی از والدین قرار میگیرد که این حضور پدر یا مادر باعث حمایت عاطفی کودک شده و همچنین به والدین اجازه میدهد که به مهار کودک کمک کنند.معاینه اولیه معمولا صرفا با انگشت دست توسط دندانپزشک انجام میشود و با وجود اینکه گفتگوی موثری بین دندانپزشک و بیمار انجام نمیگیرد یا بسیار کم است کودک در میابد که در انتهای معاینه هیچ اتفاق بدی نیفتاده است و همچنین کودک می فهمد که این عمل با اجازه پدر و مادر که در آنجا ماندند و به معاینه کودک کمک کردند صورت گرفته است .

 

 

لجاجت کودک هیچگاه دوام نخواهد داشت و این تجربه، اثر زیانباری بر رفتار آینده او به عنوان یک بیمار دندانپزشکی نخواهد داشت . به عبارت دیگر تجارب ما نشان میدهد که این گونه معاینات زود هنگام که با معاینات دوره ای بعدی پیگیری میشود ،اغلب به کودکان کم سال تر کمک میکند که بیماران دندانپزشکی بسیار خوب و بدون هیچ ترسی در سنین اولیه کودکی باشند و در نتیجه شانس این کودکان برای بهره گیری از سلامت دهانی عالی در تمام طول زندگی بیشتر است. پایه دندانپزشکی کودکان بر هدایت و کنترل کودکان در تجربه های دندانپزشکی شان بنا شده است.

 

 

 

در کوتاه مدت این توانایی لازمه تامین نیازهای دندانی آتی انهاست و همچنین اثرات سودمند آن در دراز مدت هنگامی نتیجه میدهد که بذرهای سلامت دندانی آینده در همان اوایل زندگی کاشته شده باشد. یکی از تفاوتهای مهم بین درمان کودکان و بزرگسالان نوع ارتباط دندانپزشک و بیمار است .درمان کودک ، اغلب بر پایه ارتباط یک به دو یعنی بین دندانپزشک با کودک و والدین او صورت میگیرد و  نگرش والدین به خصوص مادران دارای تاثیر مهم و مشخص بر رفتار کودکان در مطب دندانپزشکی است .

 

دندانپزشکی کودکان و نوجوانان اولین ویزیت دکتر محاوری

 

مطالب مرتبط:

فلوراید تراپی و فیشور سیلنت

اطلاعات مورد نیاز جهت والدین مراجعه کننده

پوسیدگی و پیشگیری از پوسیدگی

بازگشت

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>