منو

اطلاعات مورد نیاز جهت والدین مراجعه کننده

 

 

 

 

لوح آموزشی بهداشت دهان و دندان کودک

 

✅اعتماد به دندانپزشک:

در طبابت اعتماد لازمهٔ رابطهٔ بین دندان‌پزشک و مراجعه کننده است و درصورتی که وجود نداشته باشد، تشخیص و درمان نمی‌تواند روند مطلوبی داشته باشد.
مراجعین دندان‌پزشکی حق ‌دارند که در مورد جزئیات درمان، نحوهٔ انجام آن‌ها، تعداد جلسات و تمام جزئیات توضیحات کافی را دریافت کنند. حتی زمانی که بیمار سؤالی نمی‌پرسد ما به‌عنوان درمانگر وظیفه‌داریم این موارد را شرح دهیم.


در حیطه دندان پزشکی کودکان، ممکن است در جلسات ابتدایی کارهای اورژانسی مانند کشیدن و درمان ریشه انجام شود که گاها ممکن است منجر به تجربه ناخوشایندی برای کودکان بشود ولی لازم است که پدر و مادر به دندان پزشک اعتماد کرده و برای ادامه درمان‌های ساده تر مراجعه کنند تا اعتماد از دست رفته کودک جلب شود و آرام آرام به تجربه خوشایندی دست یابد.
اشتباه برخی والدین این هست که درمان را ادامه نمیدهند و این امر منجر به ترس و اضطراب همیشگی کودک از دندانپزشکی خواهد شد.
بنابراین لازم است بدانیم درد در حین درمان ممکن است در برخی موارد بویژه دندان‌های با سابقه درد خودبخود و شبانه وجود داشته باشد و کودک کمی ناراحتی خود را در حین درمان نشان دهد ولی نباید ابراز ناراحتی باعث عدم مراجعه بعدی شود چراکه برای همیشه این تجربه ناخوشایند در ذهن او ثبت خواهد شد

 

نکات و اطلاعات مورد نیاز جهت والدین مراجعه کننده قبل از شروع درمان 

از اینکه مجموعه ی ما را جهت درمان فرزندان دلبندتان انتخاب نموده اید متشکریم و برای هر چه بهتر و کامل تر شدن روند درمان کودکتان خواهشمندیم قبل از اولین مراجعه موارد زیر را مطالعه و در هنگام درمان کودکتان ،مدنظر داشته باشید.تا کودکتان راحت تر و با آرامش بیشتری در جلسات درمان دندانپزشکی حاضر گردد.

 

حضور والدین  در اولین جلسه معاینه جهت اطلاع از طرح درمان ارائه شده ضروری می باشد.

خواهشمند است راس ساعت مقرر شده حضور یابید تا ضمن حفظ نظم از معطل شدن خود و کودکتان جلوگیری به عمل آید.زیرا خستگی کودک شما باعث کاهش میزان همکاری وی با دندانپزشک خواهد شد.البته سعی بر این است در حداقل مدت زمان انتظار،کودک دلبند شما معاینه و درمان شود اما متاسفانه با توجه به تراکم بیماران و درمان های اورژانس پیش بینی نشده ممکن است مدت انتظار طولانی شود، به همین جهت فضایی مجزا برای نقاشی و تماشای کارتون های جذاب برای این عزیزان تعبیه شده که کودکان عزیز گذشت زمان را حس نکرده و ارتباط بهتری با محیط بر قرار کنند.

قبل از شروع درمان ، به دقت به طرح درمان و مراحل درمانی ارائه شده توسط دندانپزشک گوش فرا دهید.درمان بایستی با آگاهی کامل و رضایت شما انجام پذیرد،در غیر این صورت روند درمان به نحو مطلوب انجام نخواهد شد.  

پس از درمان توصیه های دندانپزشک معالج را به دقت گوش داده و درخصوص کودکتان به آن عمل نمایید.

جهت اولین مراجعه به دندانپزشک منتظر ایجاد درد در دندانهای کودکتان نباشید مراجعات منظم باعث میشود ضمن آشنایی بیشتر کودک با محیط مطب و کارکنان آن قبل از ایجاد پوسیدگی ، درد و آبسه،کودک تجربیات خوشایندی از دندانپزشکی به دست آورد و در جلسات درمانی احتمالی آینده راحت تر مراجعه کند.

پاسخ سوالات و نگرانی های کودک راجع به دندانپزشکی را به دندانپزشک محول کنید و از دروغ گفتن و ارائه پاسخ های که باعث تشویش بیشتر کودک میشود خودداری کنید.دندانپزشکان کودکان به خوبی میدانند چگونه با به کار بردن کلمات مناسب و در سطح درک کودک، به سوالاتش پاسخ دهند و نگرانی های اورا برطرف کنند.

هیچ گاه کودکتان را به عنوان تنبیه یا تهدید به دندان پزشکی نیاورید.

قبل از رفتن به دندانپزشکی از دادن قول جایزه و هرچیزخوب دیگری که باعث شکل گرفتن نوعی رشوه گیری در کودک میشود خودداری نماید زیرا این احساس که برای اقدامی بسیار مهم و جدی و سخت به دندانپزشکی مراجعه میکند باعث ایجاد اضطراب بیشتر و همکاری کمتر کودک میگردد.

در بین جلسات درمانی با تقویت ذهنی و عاطفی کودک نسبت به خاطره ی ملاقات خود با دندانپزشک باعث تسهیل هر چه بیشتر روند درمان شوید و با دادن پیام های مثبت در مورد خاطرات و تجربیات دندانپزشکی خود کودک را به لحاظ روانی آماده ی رفتن به نزد دندانپزشک کنید و به هیچ عنوان در حضور کودک راجع به خاطرات و تجربیات بد خود از دندانپزشکی که باعث بروز ترس،اضطراب و نگرانی در کودک میگردد، صحبت نکنید. از به کار بردن کلماتی چون آمپول،سوزن،مته و خون در کودک ایجاد ترس و اضطراب میکند،خودداری نمایید.

بهتر است قبل از رفتن به دندانپزشکی کودک استراحت کرده باشد.خستگی و بی حوصلگی کودک معمولا منجر به عدم همکاری کودک با دندانپزشک میگردد.

جهت ایجاد آمادگی ذهنی و روانی در کودک و اعتماد او به دندانپزشک صرف وقت لازم است.قبل از آشنا شدن کودک با محیط پر استرس دندانپزشکی، برای شروع درمان کودکتان عجله نکنید.به همین خاطر بهتر است در اولین جلسه صرفا به معاینه اولیه و آشنایی کودک با محیط درمان بسنده شود و سپس در جلسه ی بعد درمان کودک با کارهای ساده ای چون بروساژوفلورایدتراپی شروع شود. وقتی اعتماد کودک جلب شد و یاد گرفت در محیط دندانپزشکی چگونه باید رفتار کند، درمان های پیچیده تری نظیر ترمیم،عصب کشی و روکش دندانها انجام میشود.شروع کار با یک درمان سخت و پر استرس مثل کشیدن دندان معمولا منجر به ایجاد ترس شدید کودک از دندانپزشکی میشود که ممکن است اثرات منفی آن تا بزرگسالی ادامه پیدا کند.

هر چند تزریق بی حسی،شایع ترین عامل ترس کودک از دندانپزشکی است.دندانپزشک کودکان و کارکنان دندانپزشکی از روش های کاهش ناراحتی و درد کودک حین تزریق آگاهی دارد و در این زمینه آموزش کافی دیده اند، انجام برخی تکنیک ها از جمله کاربرد ژل های بی حس کننده ی مخاط ،قبل از ورود سوزن و پرت کردن حواس کودک و انجام تزریق در وضعیتی که سرنگ دردید کودک نیست و ایجاد برخی حرکات مالشی در ناحیه تزریق توسط دندانپزشک کمک میکند  دندان کودک به راحتی و حتی بدون اینکه خود او متوجه شود بی حس شود.لذا  نگران انجام تزریق بی حسی در کودکتان نباشید و حین تزریق با کودک صحبت نکنید. رد صورتی که درمان هایی نظیر کشیدن دندان یا تزریق را مشاهده میکنید حتما احساسات خود را کنترل نمایید زیرا اضطراب و ناراحتی شما کاملا در رفتار کودکتان بروز خواهد کرد.

جدا سازی کودک از والدین در بعضی از جلسات درمانی جهت همکاری بهتر کودک جزو روند درمان است وگاها بهتر است جهت ارتباط موثر در حین درمان ،والدین محترم در کنار کودک حضور نداشته باشند.

درصورتی که با نظر دندانپزشک معالج ،مجاز به حضور در کنار کودک خود میباشید لطفا بر روی صندلی مجاور نشسته و از هرگونه صحبت کردن با کودک ، حتی در جهت ترغیب همکاری وی خودداری نمایید.لازم است کودک احساس کند که باید صرفا از توصیه های دندانپزشک خویش تبعیت نماید.این روش سرعت و کیفیت درمان را بالا خواهد برد.

در نهایت از اینکه ما را امین و دوست فرزندتان میدانید سپاسگذاریم. آرزو داریم و تعهد می نماییم در پناه پروردگارمان بهترین ، کاملترین و انسانی ترین درمان را برای کودک شما انجام دهیم و یادآور میشویم لحظاتی که شما بیشتر منتظر می مانید ، علتش صرف وقت و دقت بیشتر برای بیماران قبلی است که همین دقت و نهایت توجه را برای فرزند شما نیز انجام خواهیم داد.

 

 مراقبت های پس از بی حسی دندانپزشکی

اگر فرزند شما طی جلسه دندانپزشکی به منظور درمان دندان خود بی حسی موضعی دریافت کرده باشد، ممکن است لب، زبان و گونه تا حدود دو ساعت بعد از تزریق بی حس باشند.
در این مدت باید کودک را به دقت تحت نظر داشته باشید تا از دستکاری، مکیدن، یا جویدن این بافت ها جلوگیری کنید. این فعالیت ها می تواند به شدت به دهان آسیب برساند چرا که کودک دردی را حس نکرده و ممکن است به بافت خود آسیب بزند. بهبود زخم ناشی از گاز گرفتگی لب ها می توانند بیش از یک هفته طول بکشد.
اگر کودک شما گرسنه باشد، توصیه می شود فقط غذاهای خیلی نرم و مایعات مصرف کند.
کودکان معمولا احساس بیحسی را دوست ندارند و اغلب به والدین می گویند درد دارند. اما اغلب وجود گزگز و احساس برآمدگی بافت است که کودک نمی توان به درستی آن را بیان کنند.

مطالب مرتبط:

اولین ویزیت

بازگشت

هیچ نظری وجود ندارد