منو

دندانپزشکی کودکان و نوجوانان

 

دندانپزشکی کودکان و نوجوانان

دندانپزشکی کودکان و نوجوانان بخشی از تخصص دندانپزشکی است که به درمان کودکان در دوره ی دندانهای شیری و دوره دندان های  بینابینی (mixdention) می پردازد.

کودک و نوجوان-دکتر مصطفی محاوری

کودکان صرفا ابعاد کوچکتر بزرگسالان نیستند. آنها دارای نیازهای فیزیو لوژیک و روحی خاص خود،همراه با آناتومی خاص اجزا بدنشان هستند.این نیاز خاص،زمینه ساز ایجاد رشته دندانپزشکی کودکان و نوجوانان گردیده است.حفظ دندانهای شیری کودکان علاوه بر اینکه در فانکشن جویدن موثر است باعث بهبود اعتماد به نفس کودک و هدایت گر مسیر رویشی دندانهای دائمی در مسیر رویش صحیح خود می باشد.

دندانپزشکان کودکان با شناخت کامل نیازهای روانی کودک و استفاده از روش های مختلف کنترل رفتاری ،که از محدوده هم زبانی با کودک تا تحکم رفتاری گسترش دارد و از طریق درمان های معمول در مطب  دندانپزشکی تا درمان تحت آرامبخشی و بیهوشی در بیمارستان،اقدام به درمان کودکان می نمایند.

زمان رویش دندانهای شیری

 

🌞👨‍⚕️🦷👨‍⚕️🌞

نوزادان و کودکان نوپا

کودکان پیش دبستانی

کودکان سن مدرسه

نوجوانان

 

 

نوزاد و کودکان نوپا:

رویش دندانهای شیری کودک در حدود ۵ تا ۶ ماهگی شروع می گردد.بر خلاف تصور عامه رعایت بهداشت  دهان از زمان رویش دندانهای شیری یعنی ۶ ماهگی ضروری می باشد و اولین مراجعه به دندان پزشکی باید حداکثردر ۱ سالگی صورت گیرد. چکاپ دندانپزشکی باید جزء چکاپ های روتین کودک در دوره ی نوزادی  قرار گیرد تا علاوه بر مشاوره های تغذیه ای و بهداشتی در صورت شروع بیماری های دهان و دندان  اقدامات لازم توسط دندانپزشک کودکان انجام گردد.

نوزادان و کودک نوپا-دکتر مصطفی محاوری بازگشت

 

کودکان پیش دبستانی:

این دوره از سن کودک با توجه به اینکه کلیه ی فرهنگ های بهداشتی در این سن نهادینه می شود دوره ی بسیار مهمی تلقی میگردد.در این زمان کلیه ی دندانهای شیری در دهان کودک ظاهر گردیده است و هنوز هیچ دندان دائمی رویش نیافته است .رعایت تغذیه صحیح و برنامه ی بهداشتی منظم می تواند زمینه سازه آینده ای مطلوب در بهداشت دهان کودک باشد.در این دوره که از ۲ سالگی تا ۶ سالگی می باشد چکاپ های منظم دندانپزشکی در فواصل ۴ تا حداکثر ۶ ماه یکبار ضروری می باشد

پیش دبستانی-دکتر مصطفی محاوری

انجام فلوراید تراپی در این فواصل علاوه بر اینکه باعث استحکام بیشتر دندانها می گردد از گسترش پوسیدگی ها ی احتمالی به وجود آمده جلوگیری می کند.در دوره ی پیش دبستانی مسئولیت اصلی مسواک زدن به عهده ی والدین است.

 

بازگشت

 

کودکان سن مدرسه:

این دوره به کودکان سن ۶ تا ۱۲ سالگی اطلاق می گردد. کودکان در این دوره مخلوتی از دندانهای شیری و دائمی را در دهان دارند . اولین دندان دائمی در حدود ۶ سالگی و همزمان با ورود کودک به مدرسه رویش می یابد. و آخرین دندان شیری در حدود ۱۲ سالگی میوفتد و با دندانهای دائمی جایگزین می گردد. با توجه به شروع رویش دندانهای دائمی در این سن رعایت مراحل بهداشتی و انجام فلوراید تراپی منظم میتواند سلامت دندانهای دائمی را تا پایان عمر بیمه نماید . درمان فیشورسیلنت که شامل پوشاندن شیار های عمیق دندانهای آسیای دائمی می باشد در این دوره انجام می گردد. و ظیفه رعایت بهداشت دهان در این سن بر عهده کودک اما با نظارت مستقیم والدین می باشد . به علت تحرک زیاد کودکان در این سنین ،متاسفانه کودکان به شدت مستعد صدمات به خصوص در ناحیه فک و دندان می باشد. لذا لازم است تمهیدات لازم جهت پیشگیری از بروز صدمات و تروما دندانی در محیط منزل ،مدرسه و بازی در نظر گرفته شود.

دندانپزشکی کودکان مدرسه ای دکتر محاوری

بازگشت

 

نوجوانان:

دوره نوجوانی ،دوره تغییرات فیزیو لوژیک و هورمونی و روحی در کودکان می باشد.بروز پدیده بلوغ در این سن باعث می گردد که کودکان آرام و همکار به نوجوانانی سرکش و فرمان ناپذیر تبدیل گردند.این موضوع در رعایت بهداشت دهان نیز تاثیر گذار می باشد . نوجوانان علاوه بر اینکه معمولا دارای تغذیه های نا مناسب از لحاظ ایجاد پوسیدگی می باشند به علت سهل انگاری  و عدم رعایت بهداشت دهان منظم با پوسیدگی های گسترده مواجه می گردند..لازم است به روش مختلف که با غرور دوران نوجوانی در تداخل قرار نگیرند عوارض عدم رعایت  موارد بهداشتی و پیشگیری برای نوجوان تبیین گردد تا از پوسیدگی دندانهای دائمی جلوگیری گردد.

دندانپزشکی نوجوانان دکتر محاوری

بازگشت

 

مطالب مرتبط:

متخصص دندانپزشکی کودکان

مقالات دکتر مصطفی محاوری(آنچه والدین باید بدانند)

هیچ نظری وجود ندارد