منو

بهداشت-دهان-و-دندانها

مسواک زدن زبان

مسواک زدن صحیح  و اشتباهات رایج

خمیر دندان

توصیه های کلی جهت رعایت بهداشت دهان

آموزش مسواک زدن

پلاک میکروبی

استفاده از نخ دندان جهت بهداشت دندانها

 

مسواک زدن زبان:

مسواک زدن زبان همانند مسواک زدن دندان ها موضوعی مهم است که گاهی اوقات افراد آن را فراموش می کنند. افراد زیادی  پس از صرف هر وعده غذایی روزانه دندان های خود را مسواک می زنند و از نخ دندان برای تکمیل فرآیند پاکسازی دندان ها استفاده می کنند. کافی است برای ارتقای سلامت دهان و دندان هایتان چند دقیقه در روز را به مسواک زدن و پاکسازی زبان خود اختصاص دهید و تاثیر آن را مشاهده نمایید.بیش از ۷۰۰ گونه باکتریایی مختلف در دهان ما حضور دارند. تمامی این میکروب ها مصر نیستند. اما زمانی که نمونه های بد کنترل را در دست می گیرند و در اطراف پرزهای زبان تکثیر می شوند می توانند آسیب های واقعی به سلامت دهان و دندان وارد کنند.شما می توانید زبان خود را به عنوان یک اسفنج باکتری در نظر بگیرید که باکتری های بد را در سراسر دهان پخش می کند و موجب شکل گیری مشکل و بیماری می شود.بوی بد دهان یا نفس بدبو مشکل شماره یک مرتبط با مسواک نزدن زبان است. باکتری ها روی زبان ساکن می شوند و رشد بیش از اندازه نمونه های بد می تواند موجب شکل گیری بوی بد دهان شود. میکروب های تولید کننده بوی بد تمایل دارند در عقب زبان ساکن شوند و بر همین اساس، مسواک زدن کل زبان برای خلاص شدن از شر بوی بد اهمیت دارد.

برگشت

 

 مسواک:

رشته های مسواک باید نرم یا متوسط باشد مسواک های زبر به لثه و دندانها آسیب میرساند اندازه مسواک باید با توجه به اندازه دهان فرد انتخاب گردد به همین دلیل مسواک های کودکان بسته به سن در اندازه های کوچکتر و متنوعی وجود دارند .دو بار مسواک زدن در روز برای سلامت دندانها کافی است.برای هر بار مسواک زدن سه دقیقه وقت بگذارید.

مدتی که میتوان از یک مسواک استفاده کرد بسته به کیفیت مسواک متفاوت است .تا زمانی که رشته های مسواک محکم و صاف قرار دارند قابل استفاده می باشد . اگر فردی به طور مرتب و با دقت مسواک بزند معمولا عمر مسواک حدود ۴ تا ۶ ماه خواهد بود در صورتی که مسواک بسیار زود فرسوده شود نشان این است که فرد نادرست مسواک میزند.هیچ گونه تفاوتی بین مسواک برقی و مسواک دستی از نظر تمیز کردن دندان وجود ندارد و نوع دستی قابلیت مانور بیشتری دارد هر چند کودکان به علت جذابیت بیشتر هنگام استفاده از مسواک های برقی در ابتدا تمایل بیشتری به مسواک زدن نشان می دهند .قبل از شروع مسواک زدن بهتر است مسواک را با آب سرد شسته و سپس با تکان دادن آن آب اضافی آن را بگیرید و سپس خمیر دندان را روی آن قرار دهید.وقتی مسواک زدن دندانها کامل شد مسواک را خوب با آب بشویید و در جایی دور از آلودگی نگه دارید بهتر است مسواک در محیط دستشویی که مملو از آلودگی و رطوبت می باشد نگه داری نگردد و هیچ گاه مسواک خیس را در محیط بسته قرار ندهید چون مرطوب بودن مسوام باعث رشد میکروب ها روی آن می گردد.

برگشت

👨‍⚕️راه حل های مناسب رایج در مسواک زدن:

۱٫از مسواک مناسبی استفاده کنید.(قبل از خرید مسواک باید به اندازه دهان خود و مسواک مورد نظر دقت کنید)

۲٫از مسواک های دارای پرز های نرم استفاده کنید زیرا پرزهای سخت مسواک می توانند بافت لثه را از بین ببرند.

۳٫به مدت کافی مسواک بزنید.(۲-۳ دقیقه)

۴٫مسواک بیش از حد زدن در روز میتواند به ریشه دندانها و لثه ها آسیب برساند.

۵٫مسواک را به درستی و با نرمی بر روی دندانهایتان بکشید و با زاویه ۴۵ درجه بگیرید.

۶٫سطوح داخلی دندان را مسواک بزنید.

۷٫بعد از هر بار مسواک زدن مسواکتان را خوب آبکشی  کنید.

۸٫مسواکتان را هر ۳-۴ ماه یکبار عوض کنید.(در صورت از بین رفتن پرز های دندانی در مدت کوتاه حتما مسواکتان را تعویض کنید)

برگشت

 

❌۱۰ اشتباه رایج در مسواک زدن :

۱٫عدم استفاده از مسواک مناسب متناسب با اندازه ی دهان و مناسب نبودن دسته ی مسواک جهت قرار گیری راحت در دست

۲٫نامناسب بودن میزان سختی و نرمی پرز های مسواک ،زبری پرز های مسواک باید به حدی باشد که بتواند پلاک ها را از دندان بر دارد و لی به لثه آسیبی نرساند

۳٫عدم دفعات و مدت کافی در مسواک زدن(هر روز دو بار و هر نوبت باید مسواک بین ۲ تا ۳ دقیقه طول بکشد)

۴٫محکم مسواک زدن و دفعات زیاد مسواک در طی یک روز،بیش از حد مسواک زدن می تواند به لثه ها و مینای دندان آسیب برساند.بهتر است استاندارد دفعات و زمان را رعایت کنید.

۵٫عدم رعایت زاویه ی صحیح مسواک زدن (باید مسواک را به نرمی و نزدیک خط لثه ب زاویه ی ۴۵ درجه به صورت عمودی همراه با لرزش محدود افقی روی دندانها بکشید)

۶٫عدم نظم در مسواک زدن (سعی کنید از یک سمت شروع و با دقت تمام سطوح را مسواک بزنید)

۷٫عدم مسواک زدن سطوح داخلی دندانها (سطوح داخلی دندانها مانند سطوح خارجی آن باید به خوبی تمیز شود)

۸٫عدم شستشوی مناسب مسواک (در صورت عدم شستشو و آب کشی کامل مسواک باکتری ها در لا به لای مسواک تجمع پیدا کرده و تکثیر می یابند و هنگام استفاده ی مجدد از مسواک به دهان منتقل می شوند)

۹٫عدم خشک شدن کامل مسواک در بین دفعات استفاده (محیط مرطوب بهترین محل رشد میکروب هاست لذا حتما بعد از شستشوی کامل مسواک آن را در محلی قرار دهید تا کاملا خشک شود)

۱۰٫تعویض دیر هنگام مسواک (استفاده ی طولانی مدت از یک مسواک باعث شل ،کج و بی کیفیت شدن  پرزهای آن می شود باید در فواصل هر ۳ تا ۴ ماه مسواک تعویض شود)

برگشت

 

خمیر دندان:

خمیر دندان دارای مواد پاک کننده و خوش بو کننده دهان می باشد همچنین خمیر دندانها اکثرا دارای ترکیبات فلوراید می باشند که مقاومت دندان را در برابر پوسیدگی تا ۳۰% افزایش می دهند.استفاده از نمک خشک جوش شیرین و سایر پودر ها برای مسواک زدن صحیح نمی باشد و باعث آسیب به لثه و ساییدگی مینا می گردد.استفاده از آب نمک رقیق (یک قاشق چاقی خوری در یک لیوان آب جوشیده سرد شده ) بعد از مسواک زدن بسیار مفید می باشد ولی نمیتواند جایگزین مسواک و خمیر دندان شود

استفاده از مقدار کمی از خمیر دندان بر روی مسواک کافی است و استفاده از حجم زیاد آن ضرورتی ندارد چون در تمیز کردن دندانها نقش اصلی بر عهده خود مسواک می باشد.استفاده از خمیر دندان زیاد باعث زیاد شدن کف در دهان شده و در نتیجه فرد قبل از اینکه دندانها را کاملا با مسواک تمیز کند مجبور به شستن دهان می شود .

برگشت

 

توصیه های کلی جهت رعایت بهداشت دهان :

۱ـ حداقل  دو بار در شبانه روز یعنی یکبارشب  قبل از خواب و یکبارصبح  بعد از بیدار شدن (قبل از صرف صبحانه)  باید مسواک زد

۲ـ باید بعد از صرف هر نوع ماده غذایی یا میوه، دهان و دندانها را به وسیله آب به خوبی شستشو داده و تمیز نمود

۳ـ مسواک هر شخص باید فقط مورد استفاده خود او قرار گیرد و دیگری از آن استفاده نکند

۴ـ بعد از مسواک زدن ،خوب است مسواک در داخل لیوان طوری قرار گیرد که موهای مسواک از لیوان بیرون بماند تا زود خشک شود.

۵ـ بهتر است در فواصل زمانی از خمیر دندانهای مختلفی استفاده گردد یعنی پس از اتمام یک تیوپ خمیر دندان از نوع دیگری که دارای ترکیبات متفاوتی است استفاده شود.

۶ـ از شکستن اجسام سخت با دندان جدا باید خودداری گردد

۷ـ از خوردن آب یا غذای داغ و خیلی سرد با هم و یا به فاصله کوتاه از هم ،باید خودداری شود.

۸ـ خوردن مواد قندی و بخصوص مواد قنددار چسبنده مثل شکلات و آب نبات و مانند اینها برای دندان زیان بخش است. مصرف مواد قندی را به یک تا حداکثر دو بار در روز محدود کنید .

۹ـ در صورت وجود گیر غذایی از نخ دندان و یا خلال های استاندارد استفاده نمایید  و از تحریک لثه به وسیله سنجاق یا چوب کبریت و غیره خودداری شود

۱۰ـ  برای رعایت بهداشت محیط دهان دندانهای مصنوعی همیشه باید تمیز نگه داشته شود.

۱۱ـ دندانهای شیری بخشی از سیستم سلامت کلی بدن در کودکان است و از دندانهای شیری اطفال باید مراقبت شود.

۱۲ـ با توجه به تغییرات هورمونی در دوران بارداری ، زنان باردار باید به بهداشت دهان و دندان توجه بیشتری نمایند.

۱۳ـ خوردن غذاهای سرشار از کلسیم و فسفر مانند لبنیات و سبزیجات برای سلامت دندانها مفید می باشد.

۱۴ـ هنگام آشامیدن چای بهتر است آن را با شکر شیرین کنیم و تا آن جا که ممکن است از خوردن قند و بخصوص جویدن قند موقع نوشیدن چای خودداری کنیم.

۱۵ـ اساس حفظ سلامت دندانها،بعد از تغذیه مناسب ،مسواک کردن صحیح و مرتب دندانها است. مسواک باید دارای موهای کوتاه و از نظر زبری و نرمی مناسب شرایط سنی و سلامتی فرد باشد.

برگشت

🦷🦷🦷🦷🦷

✅۷ گام برای داشتن لبخند زیبا:

۱٫حفظ سلامت عمومی بدن و تعادل رژیم غذایی

۲٫مراقبت های روزانه دهان و دندان

۳٫استفاده از فلوراید

۴٫مراجعه منظم جهت معاینه و کنترل دندانها

۵٫استفاده از مسواک و نخ دندان برای پاک کردن پلاک

۶٫میان وعده های مملو از مواد قندی را محدود کنید

۷٫خودتان دهان خود را معاینه کنید

 

مسواک زدن فرزندم چقدر باید طول بکشد؟

قانون دو دقیقه ای: محققان توصیه می کنند که هر نوبت مسواک زدن باید حداقل دو دقیقه طول بکشد. شاید این زمان به نظر کم باشد، اما مطالعات نشان داده که اغلب مردم کمتر از ۲ دقیقه را صرف مسواک زدن می کنند.
تعیین این قانون روشی مناسب برای تنظیم عادات صحیح در تمام عمر برای کودک است. همچنین بهتر است والدین وقتی کودک هنوز در حال یادگیری است، دندانهای خود را با کودک خود مسواک بزنند.
والدین همچنین می توانند به مدت دو دقیقه یک تایمر تنظیم کنند و پس از مسواک نیز جایزه کوچکی مانند استیکر به فرزند خود بدهند.

 

❌علل بوی بد دهان در کودکان:

◀️بهداشت نامناسب دهان:
مسواک زدن نادرست و نخ دندان نزدن برای کودک باعث تجمع ذرات مواد غذایی باقی مانده بر روی زبان ، خط لثه و بین دندان هایی که با باکتری های طبیعی موجود در دهان برای ایجاد بوی بد دهان تعامل دارند ، می شود. علاوه بر این ، آبسه ها ، پوسیدگی ها و جرم و پلاک نیز می تواند دلیل بروز بوی بد دهان باشد.

◀️مصرف مواد غذایی بودار:
همه می دانند که غذاهای تند مانند سیر و پیاز عاملی برای بوی بد دهان است و فرزند شما نیز از این قاعده مستثنی نیست. محدود کردن این غذاها در رژیم غذایی آنها می تواند به رفع مشکل بوی دهان کمک کند.

◀️تنفس دهانی و دهان خشک:
بزاق دهان برای پاک کردن باکتری ها و حفظ بوی بد دهان بسیار مهم است. اگر کودک شما از دهان خود نفس می کشد (هنگام خواب یا به دلیل داشتن بینی کیپ)، دهان خشک می شود که می تواند باعث رشد باکتری ها و آزاد شدن بوی بد از دهان شود. با تشویق فرزندتان به نوشیدن سه تا چهار لیوان آب در روز می توانید با این موضوع مقابله کنید.

◀️بیماری ها و عفونت ها:
یکی از دلایل کمتر بوی بد دهان کودک ، بیماری ها و عفونت هایی مانند عفونت سینوسی ، لوزه یا آلرژی فصلی است.

 

👨‍⚕️نکاتی درباره بهداشت مسواکها:

✅ بعد از مسواک زدن به دقت آن را بشوئید و با زدن ضربه به آن مواد غذایی باقیمانده و خمیر دندان موجود در لابلای موهای مسواک را خارج کنید.
✅ مسواک را بصورت عمودی در یک لیوان یا ظرف سوراخدار قرار دهید تا خشک شود.
✅ لازم به ذکر است که تحت هیچ شرایطی مسواک تمام اعضای خانواده در یک ظرف قرار داده نشود چرا که بیماریهای دهان سرایت خواهند کرد.
✅ از قرار دادن ظرف حاوی مسواک و خمیردندان در جای مرطوب مانند حمام و دستشویی به شدت پرهیز کنید چرا که تمامی میکروبهای موجود در این نواحی به سرعت بر روی مسواک شما منتقل خواهند شد.
✅ بهتر است هر فرد غیر از مسواک جداگانه از خمیردندان مخصوص به خود نیز استفاده کند که در اثر تماس تیوب خمیر دندان به موهای مسواک بیماریهای دهان سرایت نکنند.
✅ هر ۳ ماه یکبار و یا هر زمانیکه موهای مسواک تخریب شدند مسواک خود را تعویض کنید و در هنگام بیماری بویژه بیماریهای واگیردار مانند تبخال نیز این کار را انجام دهید.

برگشت

 

 آموزش مسواک زدن:

 با توجه به اینکه مسواک زدن دندان ها برای سلامتی آنها بسیار ضروری است این کیلیپ روش صحیح مسواک زدن دندانها را نشان می دهد.کلیه افراد اعم از کودک و بزرگسال باید دوبار در شبانه روز مسواک بزنند.

✔۱٫ مسواک را با زاویه ۴۵ درجه بگیرید و در امتداد خط لثه و به طور عمودی مسواک را بکشید.در هنگام مسواک زدن، سر مسواک باید هم به سطح دندانها و هم با لثه ها تماس داشته باشد.

✔۲٫سطح خارجی دندانها را با حرکت افقی مسواک به سمت عقب و جلو  و حرکات چرخشی مسواک تمیز کنید.در هر مرحله یک گروه ۲ الی ۳ تایی از دندانها را با این شیوه تمیز کنید.

✔۳٫مسواک را با زاویه ۴۵ درجه نسبت به سطح دندانها و خطوط لثه بگیرید و به صورت مشابهی،با حرکات چرخشی و حرکت عقب به جلوی مسواک ،سطح داخلی دندانها را نیز مسواک بزنید.

✔۴٫مسواک را بچرخانید و نیمه ی جلویی مسواک را پشت دندانهای جلویی بگذارید و با حرکت عقب و جلو ،این قسمت را تمیز کنید.

✔۵٫سر مسواک را روی دندانهای آسیاب بگذارید و به آرامی و با حرکت دادن مسواک به عقب و جلو ،این قسمت را نیز تمیز کنید.برای تمیز کردن زبان  از باکتری های بد بو ،مسواک را روی عقب زبان بگذارید و به سمت جلو بکشید.

برگشت

 

پلاک میکروبی:

 پلاک میکروبی عبارت است از تجمع میکروب هایی که در محیط دهان به صورت طبیعی وجود دارند و با گذشت زمان تکثیر گشته و لایه ای از مجموع میکروبی را ایجاد می نمایند.در صورت عدم پاکسازی پلاک میکروبی ،میکروب ها می توانند به ساختار طبیعی دندان حمله، و باعث پوسیدگی گردند.

 

استفاده از نخ دندان جهت بهداشت دندانها:

 پاکسازی سطوح بین دندانی به علت چسبندگی دندانها به یکدیگر توسط مسواک امکان پذیر نمی باشند.لذا باید جهت پاکسازی این نواحی حتما از نخ دندان استفاده کرد.برای این کار باید دوطرف نخ دندان به انگشتان دو دست پیچیده شده و قسمت میانی آن به آرامی روی سطوح بین دندانی بالا و پایین کشیده شود.باید دقت گردد که آخرین حرکت باید به سمت سطوح جونده دندانی باشد.

 
 

👨‍⚕️مسواک زدن فرزندم چقدر باید طول بکشد؟

قانون دو دقیقه ای: محققان توصیه می کنند که هر نوبت مسواک زدن باید حداقل دو دقیقه طول بکشد. شاید این زمان به نظر کم باشد، اما مطالعات نشان داده که اغلب مردم کمتر از ۲ دقیقه را صرف مسواک زدن می کنند.
تعیین این قانون روشی مناسب برای تنظیم عادات صحیح در تمام عمر برای کودک است. همچنین بهتر است والدین وقتی کودک هنوز در حال یادگیری است، دندانهای خود را با کودک خود مسواک بزنند.
والدین همچنین می توانند به مدت دو دقیقه یک تایمر تنظیم کنند و پس از مسواک نیز جایزه کوچکی مانند استیکر به فرزند خود بدهند.

 

👨‍⚕️بهترین روش برای مسواک زدن دندانهای کودک ۱ تا ۳ ساله:

می توانید روتین زیر را هنگام مسواک زدن دندانهای کودک خود امتحان کنید:

👏پشت فرزند خود بایستید یا بنشینید .
مسواک زدن در مقابل آینه نیز خوب است ، زیرا به شما امکان می دهد دهان فرزندتان را ببینید.
👏چانه کودک را در دستان خود بگیرید و سرش در مقابل بدن شما باشد.
👏موهای مسواک را در سمت لثه نیز بکشید. برس را در دایره های ملایم حرکت دهید تا قسمت های بیرونی و داخلی دندان ها و لثه ها تمیز شود.
روی سطح جویدگی دندان ها به جلو و عقب برسید. (می توانید در تمام سطوح از حرکت عقب و جلو استفاده کنید)
👏به آرامی زبان کودک خود را مسواک بزنید.
👏کودک خود را تشویق کنید خمیر دندان را قورت ندهد. وقتی کودک شما شروع به استفاده از خمیر دندان کرد ، به او کمک کنید تا آن را تف کند. نیازی به شستشو پس از مسواک زدن نیست زیرا خمیردندان فلوراید دندانهای کودک شما را محافظت می کند.

 

 

هیچ نظری وجود ندارد