منو

سایت دکتر محاوری متخصص کودکان-خلق لبخندهای زیبا بر صورت های جوان

بهداشت دهان و دندان در کودکان

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
نوزادی(از تولد تا یک سالگی):تمیز کردن در این مرحله با پیچیدن گاز مرطوب دور انگشتان پدر و مادر و ماساژ آرام دندانها و بافت های لثه ای انجام می شود.
 
پیش دبستانی(۳ تا ۶ سالگی):در این گروه سنی همچنان پدر و مادر باید برای کودک مسواک بزنند.تا کسب مهارت لازم برای بیرون ریختن  کامل آب دهان،خمیر دندان باید اندازه”یک نخود” بر روی مسواک  گذاشته شود.در این دوره نخ دندان کشیدن توسط والدین،به ویژه اگر فضاهای بین دندانی بسته باشد،ضروری است.
 
نوپایی(یک تا سه سالگی): طی این دوره تمیز کردن با مسواک باید آغاز شود.از ۲ سالگی میتوان خمیر دندان بدون فلوراید یا با فلوراید بسیار کم  استفاده کرد.از ۳ سالگی که کودک کم کم توانایی تف کردن پیدا می کندیک لایه بسیار نازک از خمیر دندان فلوراید دار را می توان روی مسواک گذاشت.اگر فضای بین دندانی بسته شده است استفاده از نخ دندان ضروری است.
 
 
کودکان ۶( تا ۱۲ ساله):تا ۹ سالگی مسواک زدن و نخ دندان کشیدن همچنان بر عهده ی والدین است . بعد از آن نقش پدر و مادر نظارت بر عملکرد کودک و کمک کردن  به او برای مسواک زدن نواحی که دسترسی سخت است و کمک کردن در کشیدن نخ دندان است.در این گروه سنی می توان استفاده از دهانشویه ی ضد پوسیدگی را به توصیه دندانپزشک شروع کرد .
 
 
 
 
 
با رویش اولین دندان مسواک را شروع کنید - نخ کشیدن را به فرزندتان یاد دهید
 
 
 
 
 
 بهداشت دهان در کودکان یکی از مهم ترین بخش ها برای جلوگیری از بروز و گسترش پوسیدگی در کودکان می باشد . رعایت بهداشت دهان از زمان رویش اولین دندان شیری در کودک باید آغاز گردد . از زمان رویش اولین دندان شیری تا یک سالگی باید با استفاده از مسواک های انگشتی و یا گاز استریل نسبت به پاکسازی دندانهای کودک اقدام گردد. بعد از یک سالگی حتما باید از مسواک های معمولی با توجه به گروه سنی کودک استفاده گردد.
 
 
 
 
 
 

 در كودكانی كه از پستانك یا شیشه شیر استفاده می‌كنند، ممكن است دندانهای در حال رویش تغییر شكل داده و نابهنجار رشد كنند. علاوه بر این، استفاده از شیشه شیر در ساعات شب باعث باقی ماندن شیر بر روی دندانها و ایجاد محیطی اسیدی می‌شود که موجبات پوسیدگی دندان را فراهم می‌آورد. لذا بهتر است شبها پس از خوردن شیر، دندانهای كودك را با پارچه ای مرطوب تمیز كرد.
آموزش بهداشت دهان و دندان به کودک و سوق دادن رژیم غذایی او به سمت مواد كم شیرینی به منظور حفظ سلامت دندانها ضروری است. در این میان، محیط خانواده بهترین مكان برای یادگیری كودك است چراکه عادات خوب بهداشت دهان، در دوران کودکی تثبیت می‌شوند.
گفتنی است تنقلات شیرین و چسبناك مانند آب‌نبات یا شكلات و خوراكی‌های حاوی شیرینی مصنوعی نظیر نوشابه‌های گازدار برای سلامت دندان كودك بسیار مضرند. به منظور پیشگیری از آسیب دندان‌های کودک بهتر است از شیرینی‌های طبیعی مانند عسل، میوه‌ها و آب میوه‌های طبیعی استفاده كرد. همچنین مصرف سبزیجات و میوه‌های خام که تمیزکننده طبیعی دندانها و ماساژدهنده لثه‌ها هستند، توصیه می‌شود.

 

مراقبت از دهان و دندان کودکان زیر ۲ سال:

برای کمک به رویش دندان و کم کردن ناراحتی های کودک می توانید پس از شستن دست با آب و صابون ،با انگشت تمیز لثه کودک را با ملایمت ماساژ دهید.

پستان یا شیشه شیر را به مدت طولانی در دهان کودک نگه ندارید.

مواد شیرین به پستانک نزدید.

در کنار مسواک زدن و استفاده از نخ دندان و رعایت بهداشت دهان و دندان ،استفاده از مواد حاوی فلوراید موترترین راه پیشگیری از ایجاد پوسیدگی های دندانی است .

تا آنجا که ممکن است  از دادن مواد و مایعات شیرین مثل آب قند و نبات داغ به کودک،خصوصا در شب ،خودداری کنید.

قطره آهن را در انتهای زبان کودک بریزید تا با دندانها تماس پیدا نکند و باعث تغییر رنگ آنها نشود.

پس از سن ۶ ماهگی بعد از هر نوبت شیر دادن ،به ویژه در طول شب،به کودک مقدار کمی آب دهید  تا دهانش تمیز شود.

حداقل روزی ۲ بار،خصوصا بعد از خوردن شیر ، با گاز یا پارچه تمیز آن را با آب خیس کنید و بر روی لثه ها بکشید.

 

مراقبت از دهان و دندان کودکان ۲ تا ۶ سال:

پرکردن دندانهای شیری پوسیده و خودداری از کشیدن آنها

تغذیه صحیح و روش استفاده کمتر از مواد قندی

انتخاب مسواک مناسب (کوچک و نرم )

شروع مسواک کردن دندانهای کودک از سی ماهگی می باشد.

مسواک زدن تا پایان ۳ سالگی کاملا به وسیله مادر یا پدر انجام می گیرد.

 

 

 

 مراقبت از دندانهای کودکان:

نوزاد:

لثه های نوزاد را حتی قبل از درآمدن دندانهایش نیز تمیز کنید.می توانید بعد از غذا دادن به کودک از یک دستمال مرطوب یا گاز برای پاک کردن لثه ها و برداشتن پلاک ها استفاده کنید.

اولین دندانها:

هنگامی که اولین دندانها ظاهر شدند دندانهای کودک را بعد از غذا دادن بامسواکی دارای برس نرم و مناسب برای کودکان مسواک بزنید.

۳تا۸ سال:

تا ۳ سالگی دندانهای کودک را خودتان مسواک بزنید و بعد از آن حداقل تا ۸ سالگی بر مسواک زدن او نظارت داشته باشید.

 

 

بهداشت دهان در کودکان دکتر مصطفی محاوری

 

 

روش مسواک زدن تا قبل از دو سالگی توسط هر دو والد و به صورت زانو به زانو می باشد این کار کمک می کند که ضمن بی حرکت سازی کودک ،پاکسازی کلیه سطوح دندانی به دقت انجام گردد.

 

ویژگی های یک مسواک مناسب برای کودکان

ویژگی های یک مسواک مناسب برای کودکان سر مسواک کوچک و متناسب با اندازه دهان کودک باشد.
دسته مسواک ضخیم باشد تا کودک بتواند آن را براحتی در دست بگیرد.
موهای سر مسواک گرد و نرم باشد تا لثه آزرده نشود.
در دوره نوزادی تا سن دو سالگی میتوانید از مسواک انگشتی استفاده کنید.
پس از سن دو سالگی از مسواک مخصوص به هر دوره سنی استفاده شود.

 

مسئولیت بهداشت دهان کودک تا ۶ سالگی به عهده والدین است و علاوه بر مسواک زدن در صورت بسته شدن فواصل یا کانتکت های دندانی باید از نخ دندان استفاده شود.

 

بهداشت دهان در کودکان - دکتر محاوری

 

 

 شروع رعایت بهداشت دهان از ابتدا سنین کودکی باعث می شود انجام فعالیت های بهداشت و دهان به عنوان یک فرهنگ برای کودک نهادینه گردد  و در سنین بالاتر مشکلی جهت ترغیب کودک به رعایت بهداشت وجود نداشته باشد.بعد از ۶ سالگی تا ۹ سالگی مسئولیت بهداشت دهان به عهده کودک  و تحت نظارت والدین خواهد بود .

 

 

 

استفاده از خمیر دندان در کودکان زیر ۳ سال لازم نمی باشد و صرفا استفاده از مسواک مرطوب  و یا مسواک  و آب نمک کفایت می کند .

استفاده از دهان شویه ها بعد از ۶ سالگی می تواند به عنوان مکمل فرآیند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مورد استفاده قرار گیرد . و لذا  استفاده از دهان شویه ها قبل از سن ۶ سالگی توصیه نمی گردد .

 

 

بهداشت دهان در کودکان - دکتر محاوری

 

 مطالب مرتبط:

بهداشت دهان و دندانها

بهداشت در ارتودنسی

 

هیچ نظری وجود ندارد