منو

سوالات متداول

سوالات متداول ارتودنسی

سوالات متداول اطفال

سوالات متداول لثه

سوالات متداول جرم گیری

سوالات متداول در خصوص پوسیدگی دندان در کودکان

نحوه ی استریل وسایل در مطب دندانپزشکی

 

 

 

 سوالات متداول  ارتودنسی

 


۱-ارتودنسی چیست؟   

کلمه ارتودنسی به معنی ردیف کردن دندان هاست هدف از این کار، مرتب کردن دندان های فک بالا یا فک پایین و یا هر دو فک می باشد
 اگر درمان ارتودنسی در سن مناسب انجام گردد، علاوه بر تغییرات دندانی قادر به تغییرات موقعیت استخوان ها و هماهنگ نمودن اجزا صورت نیز می باشد.


۲- اصلی ترین وظایف ارتودنسی چیست ؟

١.تغییر دادن موقعیت دندانها برای ردیف  و هماهنگ شدن آنها که با حرکت دادن دندان درون استخوان انجام می شود.این مسئله ارتباطی با سن نداشته و در هر سنی قابل انجام است.
٢.درمانهایی که با هدف تغییر موقعیت استخوانها در طول رشد انجام می شود این درمانها معروف به درمانهای فانکشنال یا ارتوپدیک هستند که با اعمال نیرو به استخوانها انجام می شود.بدیهی است این نوع درمان فقط تا هنگام رشد فعال استخوانها (پایان بلوغ)قابل انجام است.
٣.درمانهایی که برای آماده  سازی وضعیت قوس دندانهای فک بالا و پایین برای درمانهای جراحی فک و صورت انجام می شود.

 

 ۳- می‌توانم در زمان ارتودنسی ورزش کنم؟
بله ، انجام تمرینات ورزشی منافاتی با درمان ارتودنسی ندارد. البته در هنگام انجام ورزشهای رزمی باید از محافظ های دهانی که برای این منظور طراحی شده است ، استفاده گردد.

۴-  نوع براکتهای مورد استفاده شما چیست؟
براکتها انواع مختلفی دارند، براکتهای فلزی ، براکت های سرامیکی ، براکتهای پلی کربناتی ، تمام این  موارد با توجه به شرایط بیمار قابل استفاده است.

۵-  آیا براکت‌ها، دهان فرزندم را زخم می‌کنند؟
در روزهای اول درمان امکان دارد براکت ، تا حدودی باعث آزردگی گردد ، که با استفاده از موم های مخصوص و رعایت های تعذیه ای به سرعت این مشکل مرتفع میگردد. 

۶- فواصل مراجعه در حین درمان ارتودنسی چقدر است؟
فواصل مراجعات در درمانهای ارتودنسی بسته به شرایط بیمار و نوع درمان بین ۲-۴ هفته  می باشد.

 

۷-  دوره کامل درمان چقدر طول می‌کشد ؟
متوسط طول درمان یکسال و نیم است که با توجه به شرایط سنی ، پیچیده گی مشکل ، و روش درمانی میتواند کاهش یا افزایش یابد

۸- آیا برای ارتودنسی حتماً نیاز به کشیدن دندان هست ؟
خیر ، در بسیاری موارد میتوان بدون کشیدن دندان ، اقدام به درمان نمود. و این امکان در سنین پایین تر بیشتر است ، زیرا بدن به این علت که هنوز در حال رشد هست ، به تغییراتی که برای گسترش فک بعمل می آید پاسخ بهتری میدهد.

 

۹-  برای تشخیص و درمان صحیح ناهنجاری های  فک و صورت به چه مدارک ارتودنسی نیاز است؟    
مهمترین مدارک مورد استناد جهت تشخیص صحیح مشکلات فک و صورت ، عبارتند از : رادیوگرافی از تمام فک (OPG) ، رادیوگرافی نیم رخ فک و جمجمه ( lat. Ceph )  سایر رادیوگرافی های مورد نیاز حسب تشخیص دندانپزشک ، فتوگرافی کامل داخل و خارج دهانی برای ثبت رکورد وضعیت شروع درمان ( فتوگرافی در سالهای اخیر در بسیاری از موارد ، جایگزین قالبگیری و تهیه کست مطالعه شده است )


۱۰-  در جلسه اول چه کارهائی انجام می‌دهید ؟    
اولین جلسه شامل ارزیابی کامل کلینیکی ناهنجاری فک و دندانها میشود. در این جلسه با استفاده از رادیوگرافی ها و فتوگرافی های تهیه شده     ، طرح درمان ارتودنسی بیمار تعیین و به بیمار توضیح داده می شود.

۱۱-  چگونه می‌توانم بفهمم که فرزندم نیاز به ارتودنسی دارد؟    
عدم هماهنگی فک ها با یگدیکر و بی نظمی های دندانی میتواند نشانه ای برای نیاز به درمان ارتودنسی باشد ، اما تشخیص قطعی برای نیاز به درمان ارتودنسی و روش مورد استفاده با توجه به سن بیمار ، به عهده دندانپزشک متخصص می باشد

۱۲-  در هنگام درمان ارتودنسی باید روزی چند بار مسواک بزنم؟
مسواک زدن ۲ بار در روز ( یکبار شب قبل از خواب و یکبار صبح بعد از بیدار شدن) برای همه افراد اعم از کسانی که تحت درمان ارتودنسی قرار دارند و کسانی که تحت درمان نیستند الزامی می باشد ، ولی کسانی که تحت درمان ارتودنسی هستند علاوه بر موارد فوق ، مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی توصیه می گردد .

 ۱۳- باید در چه سنی فرزندم را برای معاینه ارتودنسی بیاورم؟    
درمان ارتودنسی سن خاصی ندارد ، و حتی در بعضی موارد درمان از ۴ سالگی آغاز میگردد که به شرایط خاص هر فرد و نوع ناهنجاری وی مرتبط است. اما بطور کلی توصیه میگردد که حداقل در حدود ۶-۷ سالگی اولین معاینه ارتودنسی انجام گردد. این معاینه زودهنگام باعث می گردد در صورت نیاز به درمان ، درمان در اولین فرصت ممکن انجام گردد ، که نتیجه این درمان زودهنگام هماهنگی بیشتر مراحل درمان و تغییرات رشد و نمو فرد می باشد.

 
    ۱۴ -درمان ارتودنسی در زمانی که بچه دندان شیری دارد مقدور می‌باشد؟
    بله. برای تمام بیماران براکت نمی‌گذاریم. می‌توانیم بعضی از مشکلات را پیشگیری نمائیم. اگر کودک برای ارتودنسی زود مراجعه نماید، رشد و تکامل او را تحت نظر می‌گیریم تا در زمان مناسب درمان را شروع کنیم.

 


   ۱۵ -فاز اول درمان چیست؟
بین سن ۱۰-۷ سالگی شروع می‌شود و ۱۶-۱۲ ماه طول می‌کشد. کارهای این مرحله شامل ایجاد فضا برای تمام دندان‌های دائمی، اصلاح رابطه اسکلتی فک بالا و پائین و افزایش اعتماد به نفس و روحیه بیمار برای شروع کار ارتودنسی است

 


۱۶-آیا رشد بیشتر فک‌ها باعث برطرف شدن نامرتبی دندان‌ها نمی‌شود؟
     معمولاً خیر. در بیشتر بچه‌ها، وقتی دندان‌های بزرگتر دائمی رویش می‌یابند، فضا کمتر هم می‌شود. فک‌ها هم در قسمت خلف رویش می‌یابند تا دندان‌های ۱۲ سالگی و دندان‌های عقل جا برای رویش داشته باشند. فک‌ها در قسمت جلو دهان رویشی ندارند. وقتی بیمار درمان نشود مشکل بیشتر هم می‌شود.

 

 ۱۷ -آیا می‌توانم در زمان ارتودنسی هر چیزی را بخورم ؟
    اصولا” مدل گاز گرفتن هرگونه غذا از لقمه نان تا سیب ساندویچ با دندانهای جلو در طی ارتودنسی ممنوعیت دارد. در مورد دندانهای عقبی نیز جویدن غذاهای هسته دار نظیر زیتون، گیلاس همچنین غذاهای سخت نظیر ته دیگ ممکن است سبب شکستن و جدا شدن براکت شود.

 

 

 ۱۸  -بعضی از بچه‌ها روی براکت‌های دندان‌هایشان کش دارند. خاصیت این کش‌ها چیست؟
    کش‌ها باعث حرکت دندان‌ها به سمت جلو یا عقب می‌شوند. مثلاً باعث حرکت دندان‌های پائین به سمت جلو می‌شوند، یا باعث بسته شدن فضا می‌گردند. معمولاً از کش‌ها در مراحل آخر درمان استفاده می‌شود

 

 

۱۹  -آیا باید بعداز ارتودنسی از ریتینر(نگه دارنده) استفاده کنم؟
زمانی که درمان ارتودنسی تمام می شود و براکت از دهان خارج می گردد، استفاده از نگهدارنده ارتو