منو

مراقبت های حین درمان و مشكلات شايع

مشکلات اولیه در هنگام استفاده از دستگاه متحرک

 مشکلات اولیه در هنگام استفاده از دستگاه متحرک

 

درد و ناراحتی

تحریک با سیم

براکت جدا شده

بلعیدن وسیله

استفاده از هدگیر

 


ممکن است دستگاه(پلاک)نحوه صحبت کردن بیمار را موقتا تغییر دهد، ولی اغلب بیمار،خود را با آن وفق داده و بعد از طی یک الی چند روز به طور عادی صحبت می کند.برای تطبیق سریعتر بهتر است در روزهای اول بیمار با صدای بلند و بیشتر صحبت کند،به این منظور می تواند کتابی را با صدای بلند بخواند.در طی ۴۸ ساعت اول ممکن است آب دهان بیمار زیاد شده و قورت دادن آن سخت باشد این مساله جای نگرانی نداشته و به سرعت به آن عادت می کند.در مواردی که بیمار به شکل دائم دچار حاات تهوع می گردد لازم است به ارتودنتیست مراجعه کند .
ورزش با دستگاه متحرک
عموما بچه ها می توانند با داشتن دستگا های ارتودنسی در دهان  به راحتی بدوند،شنا و یا بازی کنند،ولی بایستی توجه داشت  که در مواردی این فعالیت ها عدم تجویز دارند.در صورت انجام فعالیت، دندانپزشک خود را آگاه نموده تا آموزشهای لازم را به شما بدهد.دقت نمایید استفاده از دستگاه های خارج دهانی در زمان ورزش کردن ممنوع است.در صورت شکسته شدن  و هر گونه اتفاقی در کوتاه ترین زمان با ارتودنتیست تماس بگیرید.

مشکلات شایع

اورژانس واقعی در ارتودنسی بسیار کم می باشد،اغلب مشکلات را می توان در منزل برطرف کرد. اگر مشکلی به وقوع پیوست که نتوانستید آن را با توجه به  دستورات زیر حل کنید در اسرع وقت با ما تماس بگیرید.

بازگشت

درد و ناراحتی


در ارتودنسی دندان درد به مفهوم آنچه در بین مردم رایج است وجود ندارد، ولیکن در دو مرحله بیمار مشکلاتی خواهدداشت:
۱)هنگامی که برای قرار دادن وسایل اولیه(بند)از جدا کننده های پلاستیکی در بین دندانها استفاده می شود،برای کاهش ناراحتی بهتر است بیمار از خوردن غذا های سفت خودداری نماید.ممکن است وسوسه ای در دستکاری جدا کننده ها بوجود آید که بیمار باید از این کار اجتناب ورزد تا نیاز به تکرار این مرحله نباشد.در صورت درد شدید می توان از مسکن های رایج مانند استامینوفن استفاده نمود.
مسکن های دیگر را می توان یکی دو بار طی هر ماه استفاده کرد ولی مصرف مکرر آنها توصیه نمی شود.  


۲)درد و ناراحتی که بعد از جلسات کنترل و تعویض سیم ها احساس می شود،این درد تا حدی طبیعی می باشد و علامت مشخصه آن تشدید درد هنگام جویدن غذا می باشد. در این موارد مصرف استامینوفن یا محلول دهان شویه آب گرم که در آن یک قاشق چای خوری نمک حل شده باشد،مفید خواهد بود.راه دیگر جویدن آدامس های نرم بدون قند می باشد.در صورت بروز درد های شدید تر با ما تماس بگیرید.طی روزهای اول  درمان ممکن است تماس لب و گونه با وسایل ارتودنسی باعث آرزدگی  بافت نرم دهان شود.در این موارد گذاشتن موم نرم یا پنبه روی سطوح وسایل در نواحی آزردگی می تواند باعث رفع تحریک گردد.این آزردگی ها معمولا پس از گذشت چند روز و عادت کردن بیمار به وسایل،خود به خود بر طرف می شود.

بازگشت

تحریک با سیم


اگر دستگاه شما باعث آزرده شدن مخاط شما شده سعی کنید توسط چیزی شبیه گوش پا ک کن آنرا از محل دور کنید.در صورتی که امکان دور کردن سیم از ناحیه وجود ندارد،سعی کنید انتهای آن را با قطعه کوچکی از موم ارتودنسی بپوشانید.در صورت عدم دسترسی به موم  می توانید به طور موقت از آدامس استفاده نمایید،سپس موضوع را در اسرع وقت با ما در میان بگذارید.

بازگشت

براکت جدا شده


چنانچه براکتی (نگین) جدا شده است با ارتودنتیست تماس  بگیرید.برای اطلاع دادن تا جلسه  بعدی صبر نکنید،زیرا نصب مجدد براکت ها نیاز به صرف زمان بیشتری دارد و اطلاع شما به پزشک این امکان را می دهد که زمان کافی برای این کار را پیش بینی کند.چنانچه وسیله جدا شده باعث آزردگی مخاط شده است تا مراجعه بعدی روی آن موم یا پنبه بچسبانید.

بازگشت

بلعیدن وسیله

در صورتی که کش های قرار داده شده به طور اتفاقی بلعیده شد ،جای نگرانی وجود ندارد.لیکن اگر در مورد قطعات فلزی چنین اتفاقی افتاد،نگران نشده و با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

بازگشت

استفاده از هدگیر

برخی مواقع ناراحتی ناشی از هد گیر به دلیل استفاده نادرست آن می باشد.لازم است آن را به صورت منظم با توجه به دستورات داده شده استفاده کنید.در صورت بروز خمیدگی و مشکل در قسمتی از هدگیر،آن را حتما به دندانپزشک خود اطلاع دهید.دقت نمایید استفاده از هدگیر،بر خلاف ظاهرش تقریبا بدون درد و ناراحتی می باشد،پس لطفا برای حصول نتیجه مطلوب درمان آن را به صورت منظم با توجه به دستورالعمل داده شده استفاده کنید.در صورت بروز مشکل و ناراحتی با مطب تماس حاصل نمایید.

 

 مطالب مرتبط

اطلاعات پس از درمان

بازگشت

هیچ نظری وجود ندارد