منو

ارتودنسی چیست؟

 

ارتودنسی چیست؟

اهداف ارتودنسی

درمان در ارتودنسی چه مدت طول می کشد و مراحل آن کدام است؟

انواع دستگاه ها

 

زیبایی یکی از نعمت های خدادادی است که لازم است به هر شکلی حفظ و نگهداری شود. دندان ها نیز قسمتی از بدن هستند که علاوه بر سالم بودن، زیبایی آنها اهمیت به سزایی در ظاهر شخص و حتی نحوه گفت و گو و ارتباط برقرار کردن با دیگران دارد. لبخندی که با دندان های ردیف و سفید زده شود، به طور مسلم از دندان هایی نامنظم زیباتر و جذاب تر خواهد بود و مخاطب را بیشتر به خود جذب می کند.
علاوه بر زیبایی، دندان های نامنظم، می تواند باعث خراب شدن زودتر دندان ها (به علت گیر کردن غذا)  و ایجاد مشکلاتی در دستگاه گوارش و سایر دستگاه های بدن شود.

 ارتودنسی

 

بازگشت

ارتودنسی چیست؟

کلمه ارتودنسی به معنی ردیف کردن دندان هاست هدف از این کار، مرتب کردن دندان های فک بالا یا فک پایین و یا هر دو فک می باشد

اگر درمان ارتودنسی در سن مناسب انجام گردد، علاوه بر تغییرات دندانی قادر به تغییرات موقعیت استخوان ها و هماهنگ نمودن اجزا صورت نیز می باشد.


در رشته ارتودنسی سه هدف عمده درمانی وجود دارد:

۱٫تغییر دادن موقعیت دندانها برای ردیف  و هماهنگ شدن آنها که با حرکت دادن دندان درون استخوان انجام می شود.این مسئله ارتباطی با سن نداشته و در هر سنی قابل انجام است.

۲٫درمانهایی که با هدف تغییر موقعیت استخوانها در طول رشد انجام می شود این درمانها معروف به درمانهای فانکشنال یا ارتوپدیک هستند که با اعمال نیرو به استخوانها انجام می شود.بدیهی است این نوع درمان فقط تا هنگام رشد فعال استخوانها (پایان بلوغ)قابل انجام است.

۳٫درمانهایی که برای آماده  سازی وضعیت قوس دندانهای فک بالا و پایین برای درمانهای جراحی فک و صورت انجام می شود.

تصویر سمت چپ دندان های نامنظم را نشان می دهد. سمت راست  دندان های منظم را بعد از ارتودنسی نشان می دهند.طول درمان این بیمار یکسال و نه ماه بوده است.

 

                          

بازگشت

درمان در ارتودنسی چه مدت طول می کشد و مراحل آن کدام است؟


درمان های جامع ارتودنسی بر خلاف سایر درمان های دندان پزشکی، نسبتا طولانی تر می باشند و با استفاده از روشهای جدید بسته به نوع درمان ،دردرمان ثابت به طور متوسط حدود یک ونیم تا ۲ سال و در درمانهای متحرک از شش ماه و در بعضی موارد تا رویش تمام دندانهای دائمی کودکان به طول می انجامند.

 

در این ارتباط چگونگی حرکت دندان ها، حتی برای دندان پزشکان نیز جالب و گاهی اوقات حیرت انگیز است. با اعمال نیرو به دندان ها بخشی از استخوان اطراف دندان خورده شده و بخش دیگری ساخته می شوند. اگر ناهنجاری فکی وجود داشته باشد و مشکل اصلی بیمار باشد، بهتر است درمان بسته به شرایط ناهنجاری در اولین فرصت ممکن انجام گردد. والدین در برخورد با بی نظمی های ایجاد شده در دندان های شیری فرزندشان چه اقدامی لازم است انجام دهند؟ بی نظمی های دندانی در دوره دندانهای شیری نیاز به درمان خاصی ندارد مگر آنکه مشکلاتی نظیر تنگی شدید قوس فک وجود داشته باشد که در این صورت برای گسترش عرض فک بالا گاهی اوقات درمان ارتودنسی حتی در ۵ سالگی هم آغاز میکردد.

بازگشت

برای مرتب کردن دندان ها، به طور کلی از دو نوع دستگاه استفاده می شود:

۱- دستگاه متحرک ارتودنسی: که بیمار می تواند آن را از دهان خارج کند و دوباره در محل اولیه خود قرار دهد. این دستگاه اغلب در دوره دندان شیری یا شیری – دایمی و عموماً در کودکان کمتر از ۱۲ سال و یا در افراد بزرگتر که ناهنجاری های دندانی محدودتری دارند استفاده می شود .

۲- دستگاه ثابت ارتودنسی: که به طور محکم به دندان ها متصل است و بیمار نمی تواند آن را از دهان خارج کند. این نوع دستگاه ها معمولا پس از رویش دندان های دایمی برای مرتب کردن دندان ها به کار می رود.

 

بهترین سن برای تشخیص ناهنجاری های دندانی – فکی، سن ۷-۶ سالگی است. البته بهترین سن معالجه، بسته به نوع ناهنجاری متفاوت است. به طور مثال بهتر است درمان عقب بودن فک پایین در سنین ۹ تا ۱۰ سالگی و عقب بودن فک بالا در حدود سنین ۷ تا ۸ سالگی آغاز شود.


در افراد بزرگسالی که مشکل استخوان دارند و رشد استخوانی در آنها وجود ندارند رفع کامل مشکل اسکلتی معمولا مستلزم درمان ارتودنسی همراه با جراحی است.در این درمانها ابتدا موقعیت دندانها بر روی هر یک از فکین اصلاح شده و با هماهنگی ایجاد شده بین فک بالا و پایین ، بیمار برای جراحی فک ارجاع می گردد و پس از جراحی فک درمان نهایی ارتودنسی انجام می شود.

 

مطالب مرتبط:

علل اولیه در بروز مشکلات ارتودنسی

مزایای درمان های زود هنگام در ارتودنسی

بازگشت

هیچ نظری وجود ندارد