منو

فلوراید تراپی و فیشور سیلنت

فلوراید تراپی

فلوراید تراپی

فیشورسیلنت تراپی (پوشاندن شیار های دندانی)

  جرم گیری

 

 

فلوراید تراپی

در کنار مسواک زدن و استفاده از نخ دندان و رعایت بهداشت دهان و دندان ،استفاده از مواد حاوی فلوراید موترترین راه پیشگیری از ایجاد پوسیدگی های دندانی است .

 

 

درمان فلوراید تراپی در کودکان در مطب دندانپزشکی دکتر مصطفی محاوری

 

 

• قبل از حفره دار شدن دندان پیشرفت پوسیدگی می تواند متوقف شود و یا حتی برگشت کند.
• در صورتی که مینا دست نخورده باقی بماند ممکن است دوباره معدنی شدن  ضایعات زیر سطحی روی دهد.
• خارجی ترین سطح مینا (۱۰-۱۵µm) به علت تماس با فلوراید و مواد معدنی به از دست دادن ساختار معدنی  بسیار مقاوم است و بیشترین حذف مواد معدنی در زیر این سطح روی می دهد که منجر به بروز ضایعه  اولیه می گردد.

فلوراید بهترین ابزار پیشگیری برای جلوگیری از ، از دست دادن مواد معدنی  در دندانپزشکی است و ارائه  فلوراید مناسب از اصول مداخله  زودرس است.

 

درمان فلوراید تراپی در کودکان - دکتر محاوری

 

• مکانیسم عمل فلوراید:

۱)    افزایش مقاومت ساختار دندان در مقابل حذف مواد معدنی
۲)    افزایش روند بازسازی ساختار دندان
۳)    کاهش پتانسیل پوسیدگی زایی پلاک دندانی

• فلوراید موجود در بزاق در داخل مینای دندان های جدیداً رویش یافته ترکیب می شود و باعث ایجاد بلوغ مینایی می گردد.

 

 • به عنوان یک ماده ی درمانی موضعی، فلوراید در پیشگیری از پیشرفت ضایعات، توقف و یا حداقل   کاهش سرعت پیشرفت یک ضایعه ی فعال و   بازسازی  ضایعات فعال اولیه مؤثر است و  علاوه بر این تشکیل فلوروهیدروکسی آپاتیت را موجب می گردد که مقاومت مینای بازسازی شده ،   نسبت به حملات آینده  اسیدها را افزایش می دهد.   فلوراید موضعی همچنین اثرات ضد میکروبی نیز دارد

 

برای به دست آوردن این مزایا باید علاوه بر استفاده از خمیر دندان و دهان شو یه های فلوراید دار ،در فواصل زمانی منظم (ترجیحا هر ۴ تا ۶ ماه یکبار )به صورت حر فه ای درمان پیشگیرانه فلوراید تراپی توسط متخصص مربوطه در مطب دندانپزشکی انجام گردد.

 

 

 فیشورسیلنت تراپی (پوشاندن شیار های دندانی) :

شیارهای روی سطوح دندانی یکی از مهمترین محل های پوسیدگی دندانِ می باشد.این شیارها روی سطوح لبی و زبانی و بخصوص روی سطوح جونده مشاهده می شوند شیارها و فرورفتگی های روی سطوح دندان بعلت شکل خاص خود محل تجمع میکروبهای پوسیدگی زا و مواد غذایی مورد نیاز آنها می باشد و با توجه به اینکه تمیز کردن این طوح به آسانی امکان پذیر نیست بروز گسترش پوسیدگی در این محلها بسیار شایع می باشد.

 

 

علاوه بر رعایت بهداشت دهانی و کنترل رژیم غذایی یکی از بهترین روشها برای پیشگیری از بروز پوسیدگی فرورفتگی های شیارها استفاده از مواد شیار پوش (فیشور سیلنت) می باشد
فیشورسیلت با قرارگیری در مدخل حرارت و شیارها از ورود میکروب و مواد غذایی به داخل آنها جلوگیری نموده و باعث پیشگیری از پوسیدگی در این نواحی می گردد

 

 

 
 

جرم گیری

ملاحظات پس از جرم گیری:

اکثر افراد بعد از جرم‌گیری هیچگونه احساس ناراحتی ندارند و یا اگر دارند بسیار کم است، اما شکایت‌های شایع پس از جرم‌گیری شامل موارد زیر است:دردناک بودن لثه ، حساسیت دندان‌ها به سرما و ناراحتی هنگام خوردن غذاهای تند و ادویه‌دار. برای کاهش مشکلات فوق به توصیه‌های زیر عمل کنید:

– از خوردن غذاهای ادویه‌دار برای چند روز بپرهیزید.
– دهان خود را با آب نمک ولرم (نصف قاشق چایخوری نمک در یک لیوان آب جوشیده ولرم) هر ۴ تا ۶ ساعت شستشو دهید. این کار به تسکین درد لثه شما کمک می‌کند.
– بسیار مهم است که برای تکمیل درمان و بهبودی کامل رعایت بهداشت را به صورت دقیق و همانگونه که برای شما توضیح داده شده است، انجام دهید.
– ممکن است دندانهای شما کمی به سرما حساس شوند، این حساسیت پس از جرم‌گیری شایع و به علت برداشتن جرمها از روی ریشه دندان می‌باشد. مدت زمان این حساسیت ممکن است از چند روز تا چند هفته (در موارد نادر) به طول بینجامد. برای کاهش این علایم برای چند روز اول، از مصرف نوشیدنی‌ها و غذاهای سرد خودداری کنید. در صورت نیاز می‌توانید از خمیر دندانهای ضد حساسیت مانند     Sensodyne  یا sensikin تا رفع کامل حساسیت استفاده کنید.
– به دنبال جرم‌گیری شما می‌توانید انتظار داشته ب